EU a kvalita vody

Dnes mají úředníci v Bruselu na programu debatu jak aktualizovat kvalitu a dostupnost kohoutkové vody. Podle předběžných informací by program měl obsahovat otázky:

-kvalita se zvláštním zaměřením na olovo,  mikroplasty, mikrobiologii

-dostupnost pitné vody např. veřejné fontány zdarma a restaurace jen s minimálním režijním poplatkem

-nově definované vyhlášky sjednocené pro všechny členské země.

Nová ustanovení pro kvalitu kohoutkové vody, pokud na to dodavatelé a EU  přistoupí, bude mít s lepší kvalitou i další efekt, že se voda výrazně zdraží. Třeba odfiltrování mikroplastů bude obrovsky finančně náročná záležitost a někdo to bude muset hradit. I tak kvalitní (doufejme) vodu nadále budeme používat jako dopravní médium pro naše WC, mýtí podlah a praní prádla, napouštění bazénů, zalévání zahrad a pod? 

Momentální technické možnosti pro domácnosti s vysokou efektivitou až ke kojenecké vodě (s konduktivitou méně jak 50)  jsou lokální doúpravny vody pod dřezem jen pro pití a vaření, které dokáží zachytit vše a v posledním stupni filtrace dodat vodě tolik minerálních látek, kolik je pro zdraví občanů potřeba. To vodárny mohou technicky zvládnout pro obrovské množství vody které prodávají (až čtvrtina se jim vsakuje do půdy dřív, než doputuje k odběrateli, který ale i tuto nikdy neodebranou vodu zaplatí) jen za cenu obrovských investic. 

Ještě lepší řešení v našich podmínkách  je mít svoji studnu, při plánování novostaveb dvojí až trojí rozvody vody (neupravená ze studny, dešťová, upravená ze studny) a mít množství, kvalitu, kde a jakou potřebuji pod vlastní kontrolou. Pro starší domy je řešení podobně jednoduché a dostupné.