Plasty ve vodě

Stále častěji se mluví o mikročásticích plastů ve vodě. A to jak ve vodě v přírodním výskytu, řeky, nádrže, podzemní vody, tak ve vodě pitné, prošedší úpravnami. 

Příklad jedné takové zprávy:  V 89% kohoutkové vody a ve vodě v PET(!) lahvích bylo v každém litru nalezeno při testech  4-5 částic mikroplastů. Prý to nenese žádné zdravotní riziko. To nám sdělují ONI! Kdo jsou ONI? Ti samí, kteří vytvoří normu na pitnou vodu kde, např. u dusičnanů najdeme: Pro dospělého člověka je norma, kdy Vám povolí vodu užívat, 50mg v litru vody. Fajn. To znamená, že 49,9 mg NO3 v litru je super? Pro koho? Pro mně, souseda, Frantu Procházku na druhé straně republiky…etc, etc?  Vypočítali snad u  nás lidí nějaký průměr odolnosti a hotovo? Nebo je to otázka peněz za technologie a nějaké meze kdy se voda ještě vyplatí upravit a když už by byla tak drahá až nepřijatelná? Těžko říci!

Ale zpět k plastům. Píše se o tom, že příroda než si s nimi poradí, bude jí to trvat nejméně   50 let! Napadá mě, jak dlouho bude trvat, než se s nimi vypořádají moje vnitřní orgány? Je   na každém z nás jak se o sebe a své blízké postará, nebo budeme jako stádo čekat na nějaká doporučení Velkého Bráchy?